>>Головна | Про нас... | Передплата | Реклама 

 

Роз’яснення до Закону України «Про організацію формування та обігу кредитних історій»

Коментує Наталія ЯРУТА, головний державний податковий інспектор відділу моніторингу застосування нормативно-правових актів управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України.
(«Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ», № 37, 19.09.2005)


З метою врегулювання суспільних відносин, що виникають у сфері збору, оброблення, зберігання, захисту та використання інформації про виконання особами грошових зобов’язань, функціонування інституцій, пов’язаних з обміном інформацією про грошові зобов’язання та забезпеченням прав та інтересів суб’єктів кредитної історії прийнято Закон України від 23.06.2005 № 2704-IV «Про організацію формування та обігу кредитних історій» (далі — Закон № 2704-IV), що набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування (опубліковано в газеті «Голос України» від 29.07.2005 № 138), тобто з 30.01.2006.
Законом № 2704-ІV внесено ряд змін до Законів України від 01.06.2000 № 1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (зі змінами та доповненнями, далі — Закон № 1775-ІІІ), від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» (із змінами і доповненнями), від 20.12.2001 № 2908-ІІІ «Про кредитні спілки» (із змінами і доповненнями), від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (із змінами і доповненнями), від 18.11.2003 № 1255-IV «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» (із змінами і доповненнями).
Згідно зі змінами, внесеними до ст. 9 Закону № 1775-ІІІ ліцензуванню підлягатиме діяльність, пов’язана із збиранням, обробленням, зберіганням, захистом, використанням інформації, яка складає кредитну історію (п. 74 ст. 9 Закону № 1775-ІІІ).
Статтею 3 Закону № 2704-IV наведено основні терміни, що вживаються в цьому Законі, серед яких, зокрема:
кредитна історія — це сукупність інформації про юридичну або фізичну особу, що її ідентифікує, відомостей про виконання нею зобов’язань за кредитними правочинами, іншої відкритої інформації відповідно до Закону;
бюро кредитних історій (далі — Бюро) — юридична особа, виключною діяльністю якої є збір, зберігання, використання інформації, яка складає кредитну історію;
ведення кредитної історії — діяльність Бюро із збирання, оброблення, зберігання, захисту, використання інформації, яка складає кредитну історію;
користувач Бюро — юридична або фізична особа — суб’єкт господарської діяльності, яка укладає кредитні правочини та відповідно до договору надає і має право отримувати інформацію, що складає кредитну історію;
суб’єкт кредитної історії — будь-яка юридична або фізична особа, яка уклала кредитний правочин та щодо якої формується кредитна історія.
Згідно із ст. 15 Закону № 2704-IV предметом діяльності Бюро є виключно ведення кредитних історій, а також здійснення іншої діяльності, що має на меті реалізацію положень цього Закону.
Бюро починає здійснення своєї діяльності з моменту отримання ліцензії.
Ліцензія надається Міністерством юстиції України
на підставі заяви Бюро та документів, що підтверджують наявність:
1) сплаченого статутного капіталу в розмірі, що передбачений Законом № 2704-IV;
2) Положення Бюро, яке, зокрема, повинно містити правила:
а) збору, опрацювання, коригування та передавання інформації;
б) надання кредитних звітів;
в) зберігання та захисту інформації;
г) ведення реєстру запитів кредитних історій.
Статтею 16 Закону № 2704-IV визначено, що державне регулювання діяльності Бюро здійснюється Уповноваженим органом відповідно до цього Закону.
Уповноважений орган:
1) приймає відповідно до вимог цього Закону власні нормативно-правові акти та рекомендації щодо діяльності Бюро;
2) здійснює функції органу ліцензування, які визначені законодавством України про ліцензування певних видів господарської діяльності;
3) веде Єдиний реєстр Бюро та письмово інформує Бюро про всі зміни в Реєстрі;
4) контролює відповідність діяльності Бюро вимогам цього Закону, нормативно-правових актів Уповноваженого органу та Положенню Бюро;
5) здійснює контроль за цільовим використанням інформації, що міститься в кредитній історії під час реорганізації або ліквідації Бюро;
6) звертається до Бюро з письмовим застереженням щодо припинення порушення та вжиття необхідних заходів для його усунення;
7) звертається до суду з вимогою про застосування фінансових санкцій;
8) здійснює інші повноваження, що передбачені законами України.
Звертаємо увагу, що до Бюро можуть бути застосовані такі фінансові санкції (ст. 16 Закону № 2704-IV):
1) за проведення діяльності з ведення кредитних історій без ліцензії, одержання якої передбачено цим Законом, — штраф у розмірі до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85000 грн);
2) за порушення Бюро законодавства України та нормативно-правових актів Уповноваженого органу — штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн);
3) за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання письмового застереження Уповноваженого органу — штраф у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 грн);
4) за системні порушення прав суб’єктів кредитних історій — відкликання ліцензії та порушення питання про ліквідацію Бюро.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону № 2704-IV Kабінету Міністрів України доручено в тримісячний строк з дня опублікування цього Закону визначити Уповноважений орган та створити умови для його функціонування.

Інформаційні повідомлення

Документи та коментарі

Консультації

Відповіді читачам

Mail to WebMaster Газета державної податкової адміністрації у м. Києві
При використанні матеріалів посилання на сайт газети «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ» обов'язкове
2001-2002 © «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ»

ТОВ